U kom god periodu života da odlučite da nabavite i naučite da svirate muzički intrument, bilo to u detinjstvu zbog čiste ljubavi prema muzici ili u kasnijem životnom dobu, kako biste stekli novi hobi, ta odluka može biti prilično teška, upravo zbog postojanja velikog broja različitih muzičkih instrumenata. To znači da bi trebalo da pronađete instrument koji odgovara isključivo vašim ličnim afinitetima. Najpre ćemo vas podsetiti na osnovnu podelu muzičkih instrumenata, a nakon toga, upoznati sa par najpopularnijih instrumenata širom sveta.
Muzički instrumenti mogu imati različite klasifikacije, kao što su:
- materijal od kog je instrument napravljen;
- deo instrumenta, koji treperenjem daje zvuk;
- način na koji se dobija zvuk.
Takođe, jedna od osnovnih podela instrumenata je na: duvačke, žičane i udaračke.
- Gitara
Predstavlja muzički instrument koji uobičajeno sadrži 6 žica. Zvuk se dobija okidanjem žica rukom, dok se u isto vreme, prstima druge ruke pritiskaju žice na vrhu vrata gitare. S obzirom na to da možete svirati akustičnu ili električna gitaru, zvuk dolazi ili iz rezonantne komore, ukoliko je u pitanju akustična gitara, ili uz dodatak električnog pojačanja, ukoliko je u pitanju električna gitara. Telo gitare je uglavnom napravljeno od drveta.
Gitara vodi poreklo sa Bliskog istoka, a značenje reči se sastoji iz dva dela: Git, što znači muzika, i tar, što znači žica.
Svoju popularnost, ovaj instrument dobija pojavljivanjem u Španiji.
Postoji više od dva tipa gitare:
- Klasična gitara: naziva se i Španska gitara, koja sadrži 6 žica i često se koristi za narodnu, klasičnu ili flamenko muziku;
- Akustična gitara: sadrži 6 ili 12 žica od metala i koristi se u narodnoj, bluz i rok muzici;
- Poluakustična gitara: kombinacija električne i akustične gitare. Poseduje šuplje telo, ali i elektromagnete;
- Električna gitara: sadrži od 6 do 12 žica i koristi se u rok, metal i bluz muzici;
- Električna bas gitara: sadrži od 4 do 8 ili više žica.
- Klavir
Predstavlja žičani instrument sa dirkama, a zvuk se proizvodi udarcem čekića o metalnu žicu. On predstavlja jedan od muzičkih instrumenata sa veoma bogatom muzičkom literaturom. Klavirska muzika uglavnom sadrži dva linijska sistema: gornji sistem pijanista izvodi desnom rukom, a donji levom. Inače, klavir je otkriven oko 1700. u Italiji.
Pročitaj više o Trubaci Subotica.
- Harmonika
Predstavlja aerofonski instrument, sa dugmićima i klavijaturom. Harmonikaš stvara zvuk na ovom instrumentu tako što rukama širi i skuplja meh i na taj način vazdušna struja prolazi kroz ventil. Pritiskom dirki, harmonikaš kontroliše ventile na instrumentu. Telo instrumenta sadrži dve kutije, koje su povezane mehom. Veličina harmonike zavisi od tipa instrumenta i basova, koje poseduje. Kontrola jačine zvuka harmonike zavisi od pumpanja meha, a ne od dirki instrumenta. Postoje tri vrste ovog muzičkog instrumenta:
- klavirska harmonika;
- hromatska harmonika sa dugmićima;
- dijatonska harmonika.
Prva harmonika nastala je u Berlinu i veoma je prisutna u muzici širom sveta, pa i u tradicionalnoj muzici Srbije.
A sada ćemo reći nešto više o glavnoj temi ovog teksta – instrument truba.
- Truba
Predstavlja registarski najviši duvački muzički instrument, jakog zvuka, koji je u početku služio za vojnički signal i svečane događaje, a to je postalo bitan deo upotrebe ovog instrumenta i njegovog karaktera. Truba je veoma autentičan i svestran instrument. Zahvaljujući savršenom mehanizmu ventila, truba dostiže izuzetan virtuozitet. Sastoji se od mesinganih cevi, koje su zaobljene. Zvuk nastaje duvanjem vazduha i time se stvara zujeći šum u usniku, kojim započinje vibracija talasa u stubu trube.
Postoji nekoliko vrsta truba:
- mala truba;
- velika truba;
- alt truba;
- bas truba.
Zanimljive činjenice o trubi:
- Trubu je otkrilo više osoba: u otkriću trube kao instrumenta i razvitku mehanizmu ventila pomogli su Čarls Klaget, Hajnrih Štelcel i Fridrih Blimel;
- Trube imaju više od 180cm dužine cevi: iako se čini da je mali instrument u poređenju sa trombonom ili tubom, truba poseduje dužinu cevi, koja se smatra veoma dugom za nju;
- Trube su napravljene tako da sviraju u različitim ključevima: iako su B i C najčešći ključevi u kojima se svira truba, takođe možete naći i one koje sviraju u F, D, E ili G;
- Moderne trube su napravljene od mesinga, ali starije verzije su bile od drveta;
- Najduža truba na svetu ima preko 30 metara;
- U Engleskoj je održan trubački fanfare koji se sastojao od devedeset i jednog trubača;
- Najskuplja truba prodata je za 50.000 dolara;
- Najstarija truba koja je još uvek u upotrebi ima preko 3.000 godina;
- Reč „truba’’ potiče od stare francuske reči „trompe’’;
- Truba je instrument, koji je veoma sličan kornetu: ukoliko nemate iskustva sa duvačkim instrumentima, lako možete zameniti trubu sa kornetom. Kornet je manji od trube i ima mekši ton.
Zaključak
Svaki instrument ima svojih prednosti i mana. Upravo velika raznolikost ovih instrumenata omogućava svakoj osobi da izabere onaj, koji njoj lično odgovara. Međutim, naš današnji predlog za vas jeste truba, ukoliko želite da održite tradiciju naše zemlje i njenim poznatim zvukom uveličate sve vesele događaje kroz tradicionalnu muziku našeg regiona.
Pročitaj više: Trubaci Pancevo.